23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Indiske Kingfisher er i dyb krise

Det indiske lutftfartselskab Kingfisher er i en så dyb krise, at selskabet muligvis må lukke samtlige afgange ud af Indien.
Annonce

Det indiske lutftfartselskab Kingfisher er i en så dyb krise, at selskabet muligvis må lukke samtlige afgange ud af Indien.

Kingfishers talsmand, Prakash Mirpuri, har i dag gjort det klart, at der er noget under opsejling – uden dog at uddybe dette nærmere.

Annonce

Den indiske avis ”The Hindu” skriver dog, at selskabet fra 10. april stopper alle udenlandske afgange.

Kingfisher, der hører til blandt Indiens fem største luftfartselskaber, betjener en lang række indenrigsruter og beflyver også internationalt. Eneste destination i Europa er London.

Annonce

For to uger siden afbrød den internationale luftfartsorganisation – IATA – alt samarbejde på den økonomiske front med Kingfisher, og der tales nu åbent om, at de indiske myndigheder forbereder skridt, så Kingfisher mister alle sine flyrettigheder i landet.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.05|