Europæiske motorredaktører fulgte danske motorjournalisters eksempel, da de kårede den el-drevne Renault Kangoo Z.E til Van of the Year 2012.
Et par uger efter Motorjournalisternes Klub i Danmark (MKD) kårede den vellykkede el-bil Reanult Kangoo Z.E. (Zero Emission) til Årets Varebil i Danmark, er europæiske motorredaktører fulgt trop. De har med 104
AnnonceRenault Kangoo Z.E. vandt i skarp konkurrence med blandt andre Iveco Daily, VW Caddy og Fiat Ducato.
Bag kåringen står 22 journalister og redaktører fra hele Europa, der har specialiseret sig i varebiler.
AnnonceFormanden for den internationale varevognsjury Pieter Wieman ( IVOTY), der overrakte titlen til Renault sagde begrundede kåringen således:
Annonce- Med Renault Kangoo Z.E. gør Renault den tilgængelig for den almindelige varevognsbruger og giver dermed et stort bidrag til miljømæssig bæredygtighed - et af de vigtigste emner, når det handler om at transportere varer på vejene.
Annonce Annonce