23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Uddannelse er fremtidssikring

Poul Schou Transport uddanner mange chauffører.
Annonce

Poul Schou Transport uddanner mange chauffører.

Da EUC Lillebælt i Fredericia forleden sagde farvel til et hold nye chauffører, som nu har fået opdateret deres viden og samtidig fået papirer på det så de nu kan kalde sig faglærte, var der også en meget erfaren chauffør fra det store fynske vognmandsfirma Poul Schou Transport A/S blandt de nyuddannede. Det var chauffør Henning Sylvest, som normalt ratter et syvakslet containervogntog rundt i Danmark og lidt i det sydlige Sverige.

Annonce

Henning Sylvest er glad for at han sagde ja tak til at blive faglært chauffør, en beslutning, der har betydet at han over en periode på et år har måttet overlade rattet i sin Scania til en afløser og i stedet sidde på skolebænken i Fredericia. I alt har Henning Sylvest været af sted i elleve uger.

Annonce

Hos Poul Schou Transport A/S ser man det som en nødvendighed for at branchen skal kunne matche fremtiden.

- Jo flere uddannede chauffører, desto større faglighed i branchen og jo mere fremtidssikrer vi vores virksomhed, siger kørselsleder Kenneth Christensen fra Poul Schou Transport A/S til TTN. Virksomheden har i forvejen en færdiguddannet tankvognschauffør, en færdiguddannet kranchauffør, en færdiguddannet godschauffør, som var med på det allerførste hold, der blev udklækket. For tiden er der 9 chauffører fra virksomheden som er i gang med et uddannelsesforløb på merit. Dertil kommer tre unglærlinge på den to årige uddannelse, som fordeler sig på to godschauffører og en kranchauffør. Poul Schou A/S blev i øvrigt godkendt uddannelses sted for kranchauffør elever i 2010.

Annonce

På billedet ses fra venstre chauffør Henning Sylvest, der nu kan kalde sig faglært chauffør og kørselsleder Kenneth Christensen

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web02