23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Bro-ejere nyder godt af rentefald

Sund & Bælt, der ejer Storebæltsbroen og halvdelen af Øresundsbron, nyder ligesom mange andre ejere af fast ejendom godt af de faldende renter.
Annonce

Sund & Bælt, der ejer Storebæltsbroen og halvdelen af Øresundsbron, nyder ligesom mange andre ejere af fast ejendom godt af de faldende renter.

Det skriver Berlingske. I løbet af de første ni måneder af i år har Sund & Bælt således skåret en kvart milliard kr. af renteomkostningerne som følge af den gradvist faldende rente.

Annonce

Både indtægterne fra vej- og fra jernbanetrafikken er i den forløbne del af året steget til i alt 2,6 milliarder kr. mod 2,5 milliarder sidste år.

Sammen med besparelsen på renteposterne betyder det, at Sund & Bælts resultat før værdireguleringer i år er mere end fordoblet til et overskud på 514 mio. kr. fra 218 mio. kr. i 2010.

Annonce

Efter de første ni måneder af 2011 opjusterer ledelsen nu sine resultatforventninger til hele året med 100 mio. kr. til et overskud før skat og værdireguleringer på 775 mio. kr.

Annonce

Ser man på de to store datterselskaber, så har A/S Storebælt i år forbedret sit driftsresultat med 73 mio. kr. til 1,7 milliarder.

A/S Øresund har vendt et driftsunderskud på 1,2 mio. kr. i 2010 til et driftsoverskud på 1,8 mio. kr. i år.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|