23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

K+N vil lave eurohub

Overtagelse af Carl Drude GmbH & Co. KG i Bad Hersfeld danner grundlag for europæisk logistikcentrum.
Annonce

Overtagelse af Carl Drude GmbH & Co. KG i Bad Hersfeld danner grundlag for europæisk logistikcentrum.

Med overtagelsen vil Kuehne + Nagel sætte skub i selskabets internationale landevejstransport. Fra midten af 2012 skal det nye eurohub være centrum for stykgodstrafik til 50 europæiske kraftcentre.

Annonce

Drude råder i det centrale Tyskland over en 7200 kvadratmeter stor terminal med 105 porte. 150 medarbejdere står for logistikken i terminalen, som også har tilknyttet et 11.500 kvadratmeter stort lager.

Annonce

Kuehne + Nagel kører i da stykgods i 38 europæiske lande, og har hidtil benyttet terminalen i Haiger som europæisk hub. Men pladsen er begrænset i K+N’s egen terminal og der er ikke udvidelsesmuligheder.

Annonce

Det er baggrunden for overtagelsen af Drude, som dog først skal godkendes af konkurrencemyndighederne.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.049|