23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

TimoCom på vores web

Transportbarometeret fra TimoCom Soft- und Hardware GmbH, som læserne kender fra Danmarks Transport-Tidende, kan nu også ses på Dansk Transport Forlags hjemmesider: www.transporttidende.com og www.transinform.com Transportbarometeret gør det muligt for branchen at holde øje med udviklingen i det europæiske spotmarked for fragt. Er der balance i tingene? Er der en overvægt af fragttilbud? Eller tager laderumstilbuddene til? Tallene baserer sig på TimoComs fragt- og laderumsbørs, TC Truck&Cargo, med op til 300.000 internationale fragt- og laderumstilbud – dagligt. Der er således tale om faktiske tilbud, der ligger inde i systemet – og ikke prognoser eller forventninger. TimoComs fragt- og laderumsbørs har 85.000 brugere i 44 lande. Fordelen ved online-versionen er tilmed, at brugerne kan søge på de enkelte internationale destinationer og få brandaktuelle tal. På den baggrund kan Transportbarometeret blandt andet bruges til at danne sig et overblik over udbud og efterspørgsel, og dermed bruges ved f.eks. prissætning. Gå ind på hjemmesiden og prøv vores nye tilbud.
Annonce

Transportbarometeret fra TimoCom Soft- und Hardware GmbH, som læserne kender fra Danmarks Transport-Tidende, kan nu også ses på Dansk Transport Forlags hjemmesider: www.transporttidende.com og www.transinform.com

Transportbarometeret gør det muligt for branchen at holde øje med udviklingen i det europæiske spotmarked for fragt. Er der balance i tingene? Er der en overvægt af fragttilbud? Eller tager laderumstilbuddene til?

Annonce

Tallene baserer sig på TimoComs fragt- og laderumsbørs, TC Truck&Cargo, med op til 300.000 internationale fragt- og laderumstilbud – dagligt. Der er således tale om faktiske tilbud, der ligger inde i systemet – og ikke prognoser eller forventninger. TimoComs fragt- og laderumsbørs har 85.000 brugere i 44 lande.

Annonce

Fordelen ved online-versionen er tilmed, at brugerne kan søge på de enkelte internationale destinationer og få brandaktuelle tal.

På den baggrund kan Transportbarometeret blandt andet bruges til at danne sig et overblik over udbud og efterspørgsel, og dermed bruges ved f.eks. prissætning.

Annonce

Gå ind på hjemmesiden og prøv vores nye tilbud.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.043|instance-web01