23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mogens Therkelsen runder 65 år

En af sværvægternes i dansk transport, Mogens Therkelsen, fylder i dag 65 år.
Annonce

En af sværvægternes i dansk transport, Mogens Therkelsen, fylder i dag 65 år.

Foruden det daglige arbejde med at styre omkring 235 ansatte i H.P. Therkelsen A/S, har Mogens Therkelsen også lagt en betydelig arbejdsindsats i erhvervets foreninger – især som formand for ITD og formand for DI Sønderjylland.

Annonce

I den egenskab har han altid været helt fremme på banen for at markere transportbranchens og industriens synspunkter – og det er ikke altid gået stille af. Mogens Therkelsen tør nemlig altid fremsætte sine synspunkter – også selvom de irriterer både venner og fjender i såvel politik som fagligt arbejde.

Annonce

Efter en solid speditøruddannelse har Mogens Therkelsen været ansat i det familiejede transportfirma i omkring 40 år – langt hovedparten af tiden som direktør.

I de senere år har han overladt stadig flere opgaver til sønnen Peter Therkelsen, der nu er medejer af H.P. Therkelsen sammen med to andre ledende medarbejdere.

Annonce

Privat er Mogens Therkelsen et udpræget familiemenneske, der nyder at være sammen med hustruen Helen på rejser og i familiens sommerhus. Derudover er Mogens Therkelsen til sport – tidligere som aktiv, nu foran tv’et, hvor der godt kan ryge et par fodboldkampe ned i rap.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01