23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DTL: Festdag for kombinerede transporter

Kombi-terminal i Høje Taastrup indvies i dag.
Annonce

Kombi-terminal i Høje Taastrup indvies i dag.

Når transportminister Hans Chr. Schmidt i dag indvier DB Schenkers Rails nye kombiterminal, vil DTLs adm. direktør Erik Østergaard på et efterfølgende seminar kalde til øget samarbejde mellem de forskellige transportformer, vej, bane og sø.

Annonce

- Der er i dag mange muligheder for at vælge den mest effektive transportform, og med dagens begivenhed vil mulighederne blive klart forbedret, siger Østergaard, der imidlertid fremhæver, at det langt fra kun drejer som den egentlige transport. Det gælder også om at blive bedre til at udnytte viden og netværk, få udbygget infrastrukturen og fjernet flaskehalse.

Annonce

- Der er ingen tvivl om, at rammebetingelserne kan blive bedre. Regeringens vækstplan, der nu hvirvles ind i en valgkamp, med fremrykkede offentlige investeringer vil være et vigtigt skridt i den rigtige retning, siger Erik Østergaard.

Annonce

Han fremhæver, at der også er grund til at fejre de seneste tal for det nationale godstransportarbejde med jernbane. De viser en markant og tiltrængt vækst det seneste år, samtidig med at transittrafikken på banen udviser en kraftig fremgang.

Annonce

DTL arbejder i øvrigt også politisk for, at der kan ydes støtte fra transportministeriets miljøpuljer til løftbare sættevogne. De kan med et forstærket chassis placeres på jernbanevogne. Det er også en måde at effektivisere den kombinerede transport på.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01