23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

ATL: Hårdt år for branchen

Knap 100 af ATLs medlemsvirksomheder har i årets løb måtte dreje nøglen om eller afskediget alt personalet.
Annonce

Knap 100 af ATLs medlemsvirksomheder har i årets løb måtte dreje nøglen om eller afskediget alt personalet.

- Det er rigtig ærgerligt, men heldigvis har vi i samme periode få nye medlemmer, nemlig 28 af slagsen, forklarer ATL-formand på organisationens generalforsamling.

Annonce

Indberetning af lønsummer for 2010 viser, at ATLs eksisterende medlemmer faktisk bliver større, så kontingentgrundlaget er ikke faldet så meget.

- Ikke alle har indberettet lønsummer endnu, men det ser ud til, at vi lander på nogenlunde samme lønsum som sidste år, måske med en lille nedgang på godt 1 procent, forklarer Fransgaard.

Annonce

Han kunne til gengæld glæde sig over, at den seneste undersøgelse i DIs Virksomhedspanel viser positive tendenser:

Inden for godstransporten er der en forventning om et lidt bedre andet kvartal sammenlignet med andet kvartal sidste år. Der forventes en lidt bedre omsætning og indtjening, mens beskæftigelsen ikke forventes øget. Dette afspejler meget godt den generelle økonomiske udvikling i Danmark, hvor der er en svag fremgang at spore overalt.

Annonce
Laveste niveau i 15 år

Anders Fransgaard dvælede lidt ved beskæftigelsesudviklingen i godstransporten. Den samlede beskæftigelse inden for vejgodstransport udgjorde i 2009 omkring 50.500 personer - det laveste niveau i over 15 år.

- Det første halvår af 2010 viser dog, at den faldende beskæftigelse er erstattet af en moderat stigning. Men det må forventes, at efterspørgslen efter chauffører i de kommende år forventeligt vil ligge lavere end tidligere, dels da der henover finanskrisen er foretaget en tilpasning men også i lyset af et formodet stigende udenlandsk engagement inden for branchen, vurderer ATL-formanden.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01