23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

8,8 millioner har „point“ i Flensborg

Tyske politikere vil lave om på klip-system.
Annonce

Tyske politikere vil lave om på klip-system.

Når vi taler om et klip i kørekortet, taler tyskerne om „point“ i Flensborg. Siden 1958 har det centrale tyske trafikregister holdt til i grænsebyen og her har 8,8 millioner bilister point – herunder 6,9 millioner mænd.

Annonce

Tyske politikere har planer om at lave om på point-systemet, så det bliver mere gennemskueligt for den enkelte bilist. I dag er det svært at overskue, hvornår de enkelte point forældes. Ved en forenkling af reglerne, skal antallet af point hæves fra 18 til 20 (før kørekortet ryger) mod at forældelsesfristen ændres fra to til tre år.

Annonce

Ifølge trafikminister Peter Ramsauer skal „point i Flensborg“ stadig virke afskrækkende på bilister til gavn for trafiksikkerheden.

Der er 5,1 millioner bilister, der har point registreret i Flensborg for at køre for stærkt, mens 1,3 millioner bilister er registreret for promille- eller spirituskørsel. 73.000 bilister har mere end 14 point og er dermed i fare for at miste kørekortet. Et point gives typisk i forbindelse med forseelser, der takseres til 40 euro og derover.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01