23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tyskland på vej mod billion

Tysk eksport sætter rekord i år.
Annonce

Tysk eksport sætter rekord i år.

Tysklands eksport forventes i år at komme tæt på 1 billion– 1000 milliarder – euro. I fjor steg værdien af den tyske eksport med 18,5 procent til 951,9 milliarder euro.

For 2011 forventer det tyske industri- og handelskammer – efter en analyse blandt 28.000 virksomheder - en vækst på tre procent.

Annonce

- Virksomhederne har tillid til opsvinget, forlyder det fra handelskammeret. Det ses blandt andet på virksomhedernes vilje til rekordhøje investeringer.

Annonce

90 procent af de tyske virksomheder betegner deres situation som værende god eller tilfredsstillende.

Det er især Kina, Brasilien og Indien, der driver den tyske eksport fremad og det i brancher som maskiner, automobilindustri, kemi og elektronik.

Annonce

Eksporten steg med 26 procent til disse lande, mens eksporten til det øvrige Europa steg med 12,7 procent.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|