23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tysk rederiforbund vil sætte turbo på hjemflagning

Omkostningsfællesskab skal bringe flere skibe ind i tysk skibsregister i en fart, inden tyske politikere mister tålmodigheden og afskaffer tonnagebeskatningen.
Annonce

Omkostningsfællesskab skal bringe flere skibe ind i tysk skibsregister i en fart, inden tyske politikere mister tålmodigheden og afskaffer tonnagebeskatningen.

Da Tyskland indførte tonnagebeskatning for skibe i det tyske skibsregister, var målet ikke bare at bremse den omfattende udflagning, men at få et stort antal tysk ejede skibe tilbage under tysk flag.

Annonce

Men det kniber med at nå det mål, som tyske rederier selv har været med til at opsætte, i forbindelse med indførelsen af tonnageskatten. Ifølge målsætningen skulle, der i dag sejle omkring 600 skibe under tysk flag, men der er kun omkring 430 skibe i det tyske skibsregister.

Annonce

Derfor frygter det tyske rederiforbund, at Forbundsregeringen i Berlin bliver træt af at vente og i stedet afskaffer den for rederierne fordelagtige beskatningsform, der anvendes i en lang række lande – herunder Danmark.

Annonce

Verband Deutscher Reeder vil på tirsdag i næste uge i Hamborg præsentere initiativet ’Interessengemeinschaf zur Umlage der Mehrkosten Deutscher Flagge’ (Interessefællesskab for omlægning af meromkostningerne under tysk flag), der skal gøre det mere attraktivt for rederierne at hjemflage skibe.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01