23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Oslo-båden sejler med tomt vogndæk

DFDS Pearl of Scandinavia kan ikke medtage biler og lastbiler, selv om færgen nu igen sejler mellem København og Oslo.
Annonce

DFDS Pearl of Scandinavia kan ikke medtage biler og lastbiler, selv om færgen nu igen sejler mellem København og Oslo.

DFDS-færgen blev ramt af en brand i en elbil på vogndække 17. november. Men de sidste reparationer på vogndækket er endnu ikke afsluttet og derfor sejler skibet kun med passagerer, da alle faciliteter her er i orden.

Annonce

De resterende reparationsarbejder på vogndækket omfatter hovedsageligt udbedringsarbejder på kabler og hængedæk, samt rengøring og maling, skriver maritimedanmark.dk.

Annonce

- Vi er naturligvis kede af, at vi ikke kan tilbyde vores kunder, at de kan tage bilen med, men det har været vigtigt for os at få skibet af sted af hensyn til de mange kunder, der har bestilt en rejse her op til jul, siger Carsten Jensen, der er senior vice president hos DFDS Seaways.

Annonce

DFDS forventer først at vogndækket på Pearl of Scandinavia er klar til brug 9. december.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|