23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tre skridt mod øget sikkerhed

EU's indenrigsministre nedsætter hurtigt arbejdende udvalg, der skal komme op med nye sikkerhedsløsninger for luftfragten.
Annonce

EU's indenrigsministre nedsætter hurtigt arbejdende udvalg, der skal komme op med nye sikkerhedsløsninger for luftfragten.

Udvalget skal komme med et oplæg inden næste møde 2. december, hvor der skal træffes beslutninger om fremtidens luftfragts-sikkerhed. Herefter skal EU’s transportministre godkende løsningerne.

Annonce

I udvalget sidder blandt andet EU’s transportkommissær Siim Kallas.

I forbindelse med nye sikkerhedsforanstaltninger kan branchen godt se frem til øgede udgifter. Men det skal ses i lyset af, at det nuværende kontrolsystem tilsyneladende ikke er godt nok. Senest har en række europæiske ministre og ambassader fået brevbomber, der var sendt pr. luftfragt.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|