23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DTL bakker op om trafikplan

I 2020 skal antallet af trafikdræbte på Europas veje være halveret.
Annonce

I 2020 skal antallet af trafikdræbte på Europas veje være halveret.

Det besluttede EU-Kommissionen 19. juli i år. Kommissionens plan rummer en række konkrete initiativer rettet mod både personbiler, motorcykler, varevogne og lastbiler. Initiativerne rækker lige fra at bygge mere sikre veje til at forbedre sikkerheden i lastbiler.

Annonce

Gennem de seneste år er der udviklet forskellige sikkerhedsanordninger til alle typer køretøjer, også til lastbiler. F.eks. airbags og automatisk og radarstyret fartholder (ACC). Sikkerhedsudstyret er i dag valgfrit til lastbiler og det er således op til den enkelte, om man vil investere i sikkerhedsudstyret.

Annonce

Med EU-Kommissionens nye sikkerhedsmål for 2010-2020 skal vi imidlertid forvente, at noget af sikkerhedsudstyret bliver obligatorisk i nye køretøjer. DTL forventer, at det vil gælde for dette udstyr: Selealarm (hvis chaufføren glemmer at tage sikkerhedssele på), Elektronisk stabilitetskontrol, ESP (sørger for at bilen ikke skrider), Lane Departure Warning, LDW (advarer hvis chaufføren er ved at forlade vognbanen), Automatisk nødbremsning (bilen bremser selv, hvis afstanden til den forankørende bliver for kort), Hastighedsbegrænsere for lette erhvervskøretøjer/varevogne.

Annonce

- DTL hilser Kommissionens plan velkommen. Så længe der er dræbte i trafikken, er der basis for forbedringer, siger DTLs adm. direktør Erik Østergaard.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02