23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Arbejdsulykker skal anmeldes elektronisk

DTL: Fra 1. juli skal vognmændene anmelde arbejdsulykker til Arbejdstilsynet og forsikringsselskaberne via internettet.
Annonce

DTL: Fra 1. juli skal vognmændene anmelde arbejdsulykker til Arbejdstilsynet og forsikringsselskaberne via internettet.

Med ændringen vil det ikke længere være muligt at anmelde via gennemslagspapir og almindelig post. I stedet skal alle anmeldelser ske via hjemmesiden www.easy-forebyggelse.dk.

Annonce

Det oplyser Dansk Transport & Logistik.

- Dansk Erhverv priser den digitale verden velkommen og ser initiativerne som en støtte til virksomhederne. Det kræver selvfølgelig lidt tilvænning, hvis ikke virksomheden er vant til EASY i forvejen, siger arbejdsmiljøkonsulent Niels Kirstein, Dansk Erhverv, og som også er arbejdsmiljøkonsulent for DTL arbejdsgiverforenings medlemmer.

Annonce

Arbejdstilsynets nye hjemmeside er mere end et indrapporteringssted. Arbejdstilsynet har nemlig udvidet det allerede eksisterende EASY til nu også at indeholde et undersøgelsesredskab, så arbejdsgiver har nemmere ved at undersøge ulykker.

Annonce

Det er valgfrit om virksomheden vil bruge det nye undersøgelsesredskab eller undersøge ulykker på anden måde. Væsentligt er dog, at ulykker skal undersøges, så gentagelse undgås. Undersøgelsesredskabet er tilpasset brancherne, og der er også et til transportbranchen.

Annonce

I branchesegmentet for transport og engros bliver der i gennemsnit hvert år anmeldt 7.009 arbejdsulykker. Heraf er der gennemsnitligt tale om 11 dødsfald og 686 alvorlige ulykker såsom amputationer og knoglebrud.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|