23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Når storpolitik tager over

IMO-møde afslørede betydelig international uenighed om fortolkningen af COP15-erklæring.
Annonce

IMO-møde afslørede betydelig international uenighed om fortolkningen af COP15-erklæring.

IMOs Miljøbeskyttelseskomité, MEPC, det første møde efter den turbulente klimakonference i København i december, der endte med en ganske spinkel hensigtserklæring. Her rapporterer Danmarks Rederiforening nu, at der er ganske stor uenighed om fortolkningen af københavner-erklæringen.

Annonce

De lande, der ikke ønsker bindende klimaregulering, bl.a. Kina, Brasilien, Indien og Saudi Arabien, forsøgte at bruge COP15 resultatet som en bremse for IMOs videre arbejde. I stedet, hævdede de,

skulle man vente på udfaldet af COP16.

Omvendt arbejdede EU og - som noget nyt - USA konstruktivt videre i IMO for at sende et signal frem mod COP16 om, at IMO er det bedste forum til at udvikle og håndhæve globale regler for skibsfarten.

Annonce

Forslag til tre CO2- reducerende tiltag var på dagsordenen: Et energieffektivitetsdesignindeks (EEDI), et miljøledelsesværktøj (SEEMP) og et markedsbaseret instrument (MBI).

På trods af protester fra en håndfuld lande med Kina i spidsen fik en arbejdsgruppe til opgave at udvikle et tillæg til MARPOL konventionens Annex VI med bindende tekniske og operationelle regler (EEDI og SEEMP). Disse skulle godkendes og efterfølgende vedtages på MEPC61 til september. Det lykkedes dog Kina at modarbejde processen, så gruppen ikke kunne nå at blive færdig.

Annonce

Derfor besluttede man at afholde et ekstraordinært møde i slutningen af juni alene med det formål, at færdiggøre disse regelsæt. Der var til MEPC60 indsendt 10 forskellige forslag til MBI, hvoraf mange dog til forveksling lignede hinanden.

Efter en særdeles ophedet debat vedtog man et kommissorium for en bredt sammensat ekspertgruppe, der skal analysere de 10 forslag ud fra et sæt specifikke kriterier.

Annonce

Trods den store modstand, så vurderer Danmarks Rederiforening, at IMO bevæger sig i den retning,

som Danmarks Rederiforening og den danske myndigheder ønsker, nemlig en globalt gældende, flagneutral og effektiv klimaregulering.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01