23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

CPH slap nådigt ud af 2009

Fald i fragtmængderne på 10,1 procent.
Annonce

Fald i fragtmængderne på 10,1 procent.

Så er det slut med at gætte om året 2009 i Københavns Lufthavn. Den færdige fragtstatistik er nu endelig offentliggjort og det gik så slet ikke så dårligt i 2009, som udviklingen i verden ellers kunne tilsige. Et fald på 10,1 procent for mængderne gennem årets tolv måneder til i alt 312.193 tons fra 347.156 tons i 2008.

Annonce

Værst gik den negative udvikling i 2009 ud over lufthavnens importfragt. Den faldt med 12,4 procent til 41.542 tons. Eksporten klarede sig lidt bedre – her var faldet på syv procent til 50.443 tons.

Annonce

En stor del af tilbagegangen i transferfragten skyldes det forhold, at DHL Aviation i Europa traf beslutning om at samle alle regionale hub-funktioner til ét samlet punkt i Europa.

Annonce

- Renser vi statistikken for 2009 med DHL Aviation’s mængder, er det reelle fald ”kun” på omkring det halve – og det er nådigt sluppet, set i lyset af tilsvarende tal for andre europæiske lufthavne, vi kan sammenligne os med, siger fragtchef Lars Korup fra Københavns Lufthavn.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|instance-web01